Na szlaku przygód w Państwie Muszyńskim

Na szlaku przygód w Państwie Muszyńskim - spotkania z architekturą i przyrodą w gminie Muszyna.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz Filie w Powroźniku i w Żegiestowie od stycznia do czerwca 2015 roku realizowała projekt pt. „Na szlaku przygód w Państwie Muszyńskim – spotkania z architekturą i przyrodą w gminie Muszyna” w ramach programu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Banku Zachodniego WBK. 

W projekcie wzięli udział mieszkańcy gminy i odwiedzający ją turyści, głównie dzieci i młodzież.  

W zaangażowanych w projekt bibliotekach odbyły się spotkania z historykiem, przyrodnikiem, przewodnikiem i leśnikiem. Uczestnicy poznali zabytki architektoniczne i przyrodnicze, wody mineralne oraz florę i faunę gminy Muszyna, a następnie przygotowali trzy edukacyjne gry planszowe z uwzględnieniem atrakcji przyrodniczo-architektonicznych. W gry mogą grać użytkownicy bibliotek.

Zorganizowaliśmy gry terenowe. W Muszynie uczestnicy pod czujnym okiem Honoraty Kałuckiej rywalizowali w okolicach Rynku, odnajdując lokalne zabytki , zaś w Powroźniku Anna Oleksy plan gry przeniosła w okolicę wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkwi pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Apostoła, gdzie na chętnych przygody czekały rebusy, konkursy i zagadki.  W Żegiestowie dla dzieci i młodzieży Bożena Szczepaniak zorganizowała edukacyjno-przyrodnicze wycieczki, z ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.    

Zwieńczeniem projektu jest wystawa zdjęć uczestników prezentująca atrakcje architektoniczne i przyrodnicze gminy Muszyna, oraz mapa interaktywna Muszyny, Powroźnika i Żegiestowa, umieszczona na nowej stronie internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, stworzonej dzięki pozyskanym funduszom.