10 lat „Podróży do Bajkolandii”

 

10 lat „Podróży do Bajkolandii”
W marcu 2021 roku mija dziesięć lat od od pierwszego spotkania Filii Biblioteki Publicznej i Przedszkola w Żegiestowie w ramach akcji czytelniczej pt. „Podróż do Bajkolandii”.
Już od dziesięciu lat dzieci z Przedszkola w Żegiestowie wraz z wychowawczynią, spotykają się raz w tygodniu (z wyjątkiem przerwy wakacyjnej i ferii zimowych) w Filii Biblioteki Publicznej w Żegiestowie i słuchają czytanych na głos książek wybranych z kanonu dziecięcej literatury polskiej i zagranicznej. Są to pozycje zarówno te starsze, wydane przed laty, jak i nowości wydawnicze.
Cała dekada minęła od chwili, gdy w marcu 2011 roku, pani Anna Kosińska (emerytowana nauczycielka historii), zgodziła się czytać dzieciom w bibliotece. Wszyscy wzięliśmy sobie do serca rozpoczętą akcję, a trakcie jej trwania zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważna jest ona dla dzieci, ich rodziców i dla nas, organizatorów. I tak przez dziesięć lat, kolejne pokolenia dzieci z Przedszkola w Żegiestowie wysłuchały w naszej bibliotece tekstów m.in.: Waldemara Cichonia z serii o kocie Cukierku („Cukierku, ty łobuzie”, „Popraw się Cukierku”, „Popraw się, Cukierku”), Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z serii o Florce („Florka. Z pamiętnika Ryjówki”, „Listy do Józefiny”, „Listy do Babci”), Agnieszki Stelmaszyk „Wesołe przypadki kociej gromadki”, „Buntalki”, „Hotel Pod Twarożkiem”, Ewy Szelburg-Zarembiny „Przez różową szybkę”, Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik” …i wiele, wiele innych.
Kochaną panią Annę Kosińską zastąpiła pani Halina Tischner, emerytowana nauczycielka j. polskiego. Mnóstwo wspomnień i zdjęć uśmiechniętych dzieci, zasłuchanych, radośnie rozbrykanych i cicho skupionych… – nie sposób przejść obok takiej rocznicy obojętnie.
Serdecznie i z całego serca dziękuję paniom wychowawczyniom z Przedszkola w Żegiestowie, które wytrwale i z pełnym zaangażowaniem brały i wciąż biorą udział w tej akcji: pani mgr Dominice Izworskiej, z którą razem rozpoczynałyśmy Bajkolandię, pani mgr Agnieszce Rusnak, pani mgr Sylwii Bołoz.
Składam najserdeczniejsze podziękowania pani Joannie Kosińskiej, córce śp. pani Anny Kosińskiej, za życzliwość, pomoc i wparcie. I dziękuję pani mgr Halinie Tischner, licząc na dalszą współpracę
Podróżujmy wciąż razem do „Bajkolandii”