Nasze projekty

„Zielona biblioteka dla każdego – od małego do dużego! Modernizacja i przebudowa Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna”
W latach 2022/2023 Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna realizowała zadanie pt. „Zielona biblioteka dla każdego – od małego do dużego! Modernizacja i przebudowa Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna”.

Zadanie realizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021 – 2025”. Uzyskano dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 1 581 291,00 zł.

                                                  ..................................................................................

„Dziecięca Akademia Radosnego Tworzenia”
Dzięki darowiźnie od Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej, Biblioteka Publiczna działająca przy Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, realizuje projekt z „Programu grantów”
pt. „ Dziecięca Akademia Radosnego Tworzenia” .

Projekt zakłada organizację zajęć twórczych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Cykl zajęć i warsztatów nosi nazwę  Dziecięca Akademia Radosnego Tworzenia ,w skrócie nazwana Radosną Akademią. Zajęcia i warsztaty podzielone są na Radosną Akademię Malarstwa i Grafiki, Radosną Akademię Fotografii, Radosna Akademię Ceramiczną, Radosną Akademię Literacko-Teatralną, Radosną Akademię Rękodzieła Artystycznego, Radosna Akademię Scrapbookingu. Projekt ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwijanie talentów  wśród dzieci pochodzących z terenów wiejskich Gminy Muszyna. Zajęcia i warsztaty mają formę nie tylko nauki, ale także zabawy, integracji, nawiązywania koleżeńskich więzi. Zadaniem naszych małych studentów :) będzie wykonanie, pod okiem specjalistów, m.in. autorskich ilustracji do wymyślonej przez siebie bajki, zaprezentowanie jej, w formie teatrzyku Kamischibai, w zaprzyjaźnionym przedszkolu, utworzenie i ozdobienie, metodą scrapbookingu, własnego albumu ze zdjęciami, w czasie wycieczki plenerowej wykonanie swojej kompozycji malarskiej na płótnie. Dzieci mają okazję poznać i pobawić się różnymi  formami rękodzieła artystycznego np. zdobnictwem zwanym  quillingiem,  poznają tajniki dobrej fotografii, sztukę obróbki glinki ceramicznej, sami wykonają swoje ceramiczne dzieło.

Zajęcia i warsztaty Radosnej Akademii trwają od 04.01.2024 r do 31.07.2024 r. , realizuje je Biblioteka Publiczna działająca przy Centrum Kultury i Czytelnictwa MIGU Muszyna oraz Filia w Powroźniku i Filia w Żegiestowie.   

                                                ..................................................................................

"Czas na audiobooki. Młodzieżowe Studio Nagrań, na start!"
Z wielką przyjemnością informujemy, iż Biblioteka Publiczna działająca przy  Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna realizuje zadanie pt. „Czas na audiobooki. Młodzieżowe Studio Nagrań, na start!”, w ramach Programu Równać Szanse, Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Civis Polonus.

               Celem projektu jest umożliwienie utalentowanej artystycznie młodzieży w wieku 9 – 13 lat, z terenów Gminy Muszyna, prezentacji swoich talentów, możliwości i zdolności w przestrzeni lokalnej i ogólnopolskiej. Uważamy, że udział młodzieży w projekcie umożliwi jej zdobycie wiedzy i doświadczenia pomocnego przy wyborze drogi rozwoju twórczego i zawodowego.

Zadanie polega na nagraniu w formie audiobooków dwóch publikacji: autorstwa 16 letniej Natalii Polańskiej „Legend Ziemi Muszyńskiej” oraz Jarosława Szabli „Legendy Doliny Popradu. Smocze memento.” 20-osobowy zespół młodzieży podzielił się na grupy zadaniowe: lektorów odpowiedzialnych za opracowanie i przedstawienie tekstów, plastyków odpowiedzialnych za zaprojektowanie okładek, muzyków odpowiedzialnych za utworzenie  ścieżki dźwiękowej oraz koordynatorów wewnętrznych kierujących wszystkimi działaniami w grupie, odpowiedzialnych za sprawny logistykę, organizację spotkań i imprez towarzyszących. Młodzież będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów: od emisji głosu, malarstwa i grafiki, muzyki. Zadaniu towarzyszyć będą imprezy: prezentacja tekstów w przedszkolach i szkołach na terenie Gminy Muszyna oraz przed widownią z Muszyńskiej Akademii Seniora, spotkanie z regionalistą. Nasze spotkania odbywać się będą nie tylko w Bibliotece, ale również na Zamku Baszta, w podziemiach Ratusza, w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego. W wymienionych miejscach młodzież będzie prezentować swoje interpretacje tekstów, propozycje malarskie i muzyczne.

Grupa tworząca Młodzieżowe Studio Nagrań, to reprezentanci Szkół Podstawowych z terenu Gminy Muszyna: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kurierów Sądeckich , Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Złockiem, Szkoły Podstawowej w Powroźniku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II.