Spotkanie z cyklu Muszynianie-Muszynie

14. grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Muszynie, z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej odbyło się już 8.  tegoroczne spotkanie  „Muszynianie – Muszynie”,  znanym powszechnie  postaciom zasłużonym dla Ziemi Muszyńskiej : Antoniemu Jurczakowi (1865-1945), Frankowi Kmietowiczowi (1912-1997) oraz ks. Mieczysławowi Czekajowi (1938-2016).  Spotkanie poprowadził prezes TMZM p. Adam Mazur.

Warto przypomnieć, kim byli Ci niezwykli ludzie:

1. Antoni Jurczak. Burmistrz Muszyny w l. 1912-1938. Z prowincjonalnego miasteczka galicyjskiego stworzył uzdrowisko, które w sezonie letnim gościło 10.000 kuracjuszy. Za Jego kadencji: Muszyna została uzdrowiskiem i weszła do Związku Uzdrowisk Polskich.  wykonano odwierty wody mineralnej Antoni i Wanda, zbudowano łazienki mineralne i zakład kąpieli borowinowych, uruchomiono elektrownię, położono trwałą nawierzchnię z kostki bazaltowej, ułożono chodniki, wybudowano muszlę koncertową, działała wypożyczalnia kajaków, leżaków, urządzono plażę,  unowocześniono straż pożarną, wybudowano cegielnię. W 1937 r. Rada Miasta Muszyny na uroczystym posiedzeniu nadała Staremu Burmistrzowi  obywatelstwo honorowe miasta. (AM 1991).

2. Frank (Franciszek) Kmietowicz (1912-1997). Autor kilkunastu publikacji o Muszynie, w większości  pozostawionych w maszynopisach. Inicjator i współorganizator zjazdu absolwentów muszyńskiego LO i Gimnazjum, założonego w 1945 r. Fundator stypendiów dla lokalnej młodzieży. Jego publikacje i artykuły dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Muszynie. Są to:

1. Bank Spółdzielczy w Muszynie
  2. Czarownica
  3. Czy Celtowie założyli Kraków?
  4. Drapaki z Polski
  5. Legendy Ziemi Muszyńskiej
  6. Dzieje Muszyny / TMZM, 1995
  7. Lista katyńska Muszyny
  8. Muszyna / TMZM, 1996
  9. Opowieści zbójeckie
  10. Poczet muszyńskich starostów
  11. Szkoły podstawowe w Muszynie
  12. Śmieją się Poloniacy
  13. Z panewką pełną / MOW, 1990
  14. Zwyczaje i obyczaje Muszyny

3. Ks. Mieczysław Czekaj (1938-2016). Kapłan zasłużony dla kultury polskiej.  Duch opiekuńczy cerkwi Gminy Muszyna. W latach  : 1986-1988 proboszcz parafii Milik ;  1988-1989  rektor kościoła w Leuchowie ;  1990-1993 oraz 1994-1995 rektor kościoła w Leluchowie i Dubnem. Wyróżniony tytułem Sądeczanin Roku 2000 oraz Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego w 2004 r. za to, że: „Będąc wieloletnim opiekunem i kustoszem powierzonych mu świątyń, m. in. w Czyrnej, Banicy, Bielicznej, Andrzejówce, Leluchowie i Dubnem, przeprowadził szereg prac konserwatorskich, przywracających dawną świetność architekturze i wyposażeniu tych obiektów. Dbał przy tym o zachowanie oryginalności i autentyczności budowli, wierności tradycji, w której powstały, a także o merytoryczną i techniczną poprawność przeprowadzanych zabiegów renowacyjnych. Dzięki swej wielkiej wiedzy z dziedziny historii sztuki, ogromnej determinacji i wzorowej postawie moralnej zyskał sobie sympatię, zrozumienie, a przede wszystkim pomoc ze strony społeczności lokalnych, które dziś na równi ze swoim kapłanami otaczają świątynie szacunkiem i materialną troską”.