Muszyńskie akcenty życia i twórczości Haliny Poświatowskiej - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W październiku przypadła 50 rocznica śmierci Haliny Poświatowskiej, i stąd propozycja, by na comiesięcznym spotkaniu Klubu przypomnieć postać wybitnej poetki „upartej w walce ze śmiercią  i o miłość”.
Spotkanie rozpoczęło się odsłuchaniem 2 wierszy czytanych przez Halinę Poświatowską
nagranych w 1959 r. oraz od pięknego tekstu „Kiedy umrę kochanie” w wykonaniu Janusza Radka.
Potem uczestniczki spotkania podawały fakty z życia poetki dotyczące Muszyny!
Warto więc przypomnieć, że Halina Poświatowska jeszcze w Częstochowie, w 1956 r. zetknęła się z „Cudami” Jerzego Harasymowicza, a w 1958 r., podczas pobytu w szpitalu w Krakowie, za namową Tadeusza Śliwiaka, wstąpiła do grupy poetyckiej „Muszyna”, założonej właśnie przez poetę ”Krainy  Łagodności”. W Muszynie autorka „Opowieści dla przyjaciela” pojawiła  się prawdopodobnie 3 razy : w 1961 i 1962 roku w sanatorium „Opolanka” oraz  w 1965 r. w czasie ferii w pensjonacie „Mimoza”.
W 1957 r. w trakcie  kuracji w Żegiestowie, przeżyła fascynację młodym, tak jak i ona chorym na serce Helmutem, by po latach tym spotkaniom w urokliwej, nadpopradzkiej miejscowości poświęcić wiersz:
„Czemu się Poprad wścieka
nie wiem
a dokąd tak ucieka
nie wiem
kamienie ostrzą zęby
po co
olszyny w wodzie włosy moczą
a niżej ugłaskana rzeka
szepcze że nie i nie
i parą wronich skrzydeł zwisa
nad nami opętany świerk”.
Informacje te pochodzą z wydanej w 2014 r. biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” autorstwa Kaliny Błażejowskiej.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 30. listopada. Przeniesiemy się do literackiego świata Elif Şafak, nazwanej przez noblistę O. Pamuka „najlepszą turecką pisarką ostatniej dekady”. Zapraszamy.

Galeria

 

aleria