Wakacje z Filią Biblioteki Publicznej w Żegiestowie

Od 3 lipca, w Filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna w Żegiestowie (w poniedziałki, wtorki i środy) odbywają się spotkania w ramach „Wakacji z biblioteką”. W tym roku są one wyjątkowe, gdyż Szkoła Podstawowa w Żegiestowie wraz z Biblioteką Publiczną realizują projekt Funduszu Inicjatyw Obywatelskich  - Małopolska lokalnie. Projekt o nazwie „COOlturalne wakacje” obejmuje min. warsztaty literackie i plastyczne, w czasie których „wędrujemy”   szlakiem legend beskidzkich, poznajemy opowiadania, książki, baśnie – dotyczące historii i tradycji Beskidu Sądeckiego. „Szkoła nad obłokami”, Rogaś z Doliny Roztoki”, „O zamkowej studni”, O tajemnicach zamkowych podziemi”, „O dukatach Amadeja i Czarnym Wirze„, ”O źródełku św. Kingi”, „O góralce  Hanusi i panience Danusi” i wiele innych opowieści - czytanych przez zaproszonych do biblioteki gości – to bohaterowie naszych spotkań. Nie tylko słuchamy, malujemy i rysujemy , ale także poznajemy gwarę regionalną , przygotowujemy się do nagrania audiobooka z udziałem Zespołu Regionalnego „Żegiestowska Bukowina”, tworzymy słowniczek regionalizmów J  Co przed nami?  Odwiedziny  miłego gościa, Pani Barbary Paluchowej, wycieczki, warsztaty fotograficzne z konkursem, slajdowisko. Mamy się radośnie, wesoło i COOlturanie.

Filia Biblioteki Publicznej w Żegiestowie , w ramach „Wakacji z COOLturą”  (projektu realizowanego przez Szkołę Podstawową w Żegiestowie i Filię Biblioteki Publicznej), w czasie których  poznajemy  legendy, baśnie i opowiadania opisujące Beskid Sądecki (m.in. jego historię, zwyczaje, folklor, gwarę), zorganizowała spotkanie autorskie  z Panią Barbarą Paluchową, poetką, pisarką, dziennikarką Kawalerem Orderu Uśmiechu . Spotkanie z Panią Barbarą odbyło się pod znakiem pięknych wierszy, wesołych inscenizacji i tańca. Pani Barbara jest autorką książeczek dla dzieci takich jak: Za co babcia kocha Kraków”, „O kwiatach i Agatce niejadce”, „O góralce Hanusi i panience Danusi” . Ta ostatnia jest szczególnie przez nas ulubiona, gdyż postanowiliśmy ją nagrać w formie audiobooka, zapraszając do tego projektu Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina”.  W czasie naszych wakacyjnych spotkań zapraszamy do biblioteki dorosłych mieszkańców Żegiestowa, którzy czytają nam fragmenty książek , przygotowujemy się także do konkursu fotograficznego ,stąd warsztaty fotograficzne, które przeprowadzili  Pan Jerzy Jędrys i Pan Paweł Dulak.   

W ramach wakacyjnego projektu, realizowanego rzez Szkołę Podstawową i Filię Biblioteki Publicznej w Żegiestowie, pt. „Wakacje z COOLtrą” ,  w Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty literacko – plastyczne, w czasie których rozpoczęliśmy  pierwsze próby nagrań do audiobooka. Naszym celem jest nagranie  książki dla dzieci Pani Barbary Paluchowej pt. „ O panience Danusi i góralce Hanusi”, z podziałem na role i wykorzystaniem elementów dźwiękowych, piosenek, instrumentów. Do nagrania audiobooka zaprosiliśmy Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina” oraz mieszkańców Żegiestowa. W czasie warsztatów zaczęły powstawać pierwsze ilustracje do słowniczka regionalizmów i regionów z terenu Żegiestowa i okolicznych wsi. Słowniczek będzie zbiorem powiedzeń, nazw regionów, elementów gwary charakterystycznej dla miejsca, w którym mieszkamy. Tworzymy i bawimy się.

Kolejne spotkanie w ramach „Wakacji z COOLturą” w Bibliotece Publicznej przebiegało pod hasłem tworzenia dziecięcego słowniczka regionalizmów, który będzie zawierać nie tylko elementy gwary , powiedzeń charakterystycznych dla naszego regionu (Dolina Popradu), ale także słowa piosenek, przyśpiewek oraz nazewnictwo najbliższych nam regionów, które przemierzyliśmy w trakcie  ostatnich tygodni wakacyjnych. Słowniczek będzie bogato ilustrowany: postarały się o to wszystkie dzieci biorące udział w naszym projekcie. Gościliśmy w bibliotece część Zespołu Regionalnego „Żegiestowska Bukowina”. Piosenki w wykonaniu zespołu zostały nagrane i będą piękną oprawą naszego audiobooka. Książeczka naszego miłego  gościa, Pani Barbary Paluchowej pt. „O panience Danusi i góralce Hanusi” została już nagrana i  w formie audiobooka już niedługo będzie dostępna. W nagraniu wzięły udział dzieci uczestniczące w „Wakacjach z COOLturą” oraz zaproszeni goście: Pani Helena Tischner, Patrycja Chmielowska i Alicja Tokarczyk. Bardzo dziękujemy wszystkim i gratulujemy odwagi! Dziękujemy najserdeczniej Państwu Iwonie i Januszowi Lisom, Madzi i Wojtkowi, całemu Zespołowi Regionalnemu „Żegiestowska Bukowina”. 

Galeria