Wakacje z Filią Biblioteki Publicznej w Powroźniku

1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filia w Powroźniku 26 czerwca 2017 roku rozpoczęła „Wakacje  z biblioteką”.  Odbyły się zajęcia literacko – plastyczne pt. „Jak zostać pisarką? Jak zostać pisarzem?”. Pomocna okazała się tutaj Kwadratowa Gra Historyjkowa. Zabawa polegała na tym, że należało wylosować dwa tekturowe kwadraty, na których narysowane zostały różne przedmioty. Do każdego obrazka należało wymyślić historię i ją zapisać. Po napisaniu opowiadania należało go jeszcze zilustrować. W ten sposób powstały historyjki o pociągu, jabłku, marchewce, torcie, durszlaku, latawcu, kajaku, misiu, zebrze, kangurze, plecaku i czapce-niewidce.

Dzieci zgodnie stwierdziły, że nie łatwo jest być pisarzem, ale warto próbować.

2. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku 27 czerwca 2017 roku odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Wakacje z biblioteką”. Były to zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały plakaty promujące wakacyjne zajęcia w bibliotece. Uczestnicy rozpoczęli pracę od wykonania projektu, który zawierał tytuł zajęć, dni i godziny, podczas których odbywać się będą zajęcia, motywy związane z biblioteka, nauką, np. półka z książkami, sowa. Na projektach pojawiły się także cytaty mające na celu promocję czytelnictwa i książki.

3. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku odbyły się 28 czerwca 2017 roku zajęcia plastyczne, podczas których dzieci kontynuowały prace nad plakatem promującym zajęcia pt. „Wakacje z biblioteką”. Technika wykonania prac była dowolna. Użyte zostały farby, kredki ołówkowe, świecowe, czarodziejski klej, kolorowe ozdoby. Dzieci wykazały się wielką inwencją twórczą. W wyniku ich pracy powstały dwa plakaty formatu A3 oraz trzy plakaty formatu A4.

Dzieci grały również w gry planszowe, komputerowe oraz budowały z drewnianych klocków przeróżne budowle.

4. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku 3 lipca 2017 roku odbyły się zajęcia literacko – plastyczne, którego głównym bohaterem był Reksio. W tym roku znany  starszym z dobranocki, a młodszym z dobranocki i książki zabawny pies Reksio obchodzi 50 urodziny. Z tej okazji dzieci uczestniczące w zajęciach pt. „Wakacje z biblioteką” wysłuchały opowiadania pt. „Duduś” ze zbioru „Reksio - wielka księga przygód” oraz obejrzały jedną z kultowych dobranocek o Reksiu.  

Po wysłuchaniu opowiadania i obejrzeniu bajki z wielkim zapałem przystąpiły do zajęć plastycznych. Dzieci rozpoczęły budowę budy dla Reksia oraz przygotowały postacie przyjaciół Reksia z podwórka: kur, krowy Krasuli, świni Balbiny, psa Azora.

5. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku 4 lipca 2017 roku odbyły się kolejne zajęcia literacko – plastyczne z Reksiem w tle. Dzieci dokończyły budowę budy i wygospodarowały w bibliotece miejsce, gdzie postawiły budę z Reksiem. Obok niej postawiły przyjaciół Reksia. W czasie zajęć nie zabrakło kolorowanek o Reksiu i jego przyjaciołach. Uczestnicy spotkania grali również w gry planszowe, komputerowe, strategiczne, logiczne.

6. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku 5 lipca 2017 roku odbyły się kolejne spotkanie literacko – plastyczne w ramach zajęć „Wakacje z biblioteką”.  Tym razem dzieci wybierały spośród znanych utworów wiersz lub krótkie opowiadanie. Miały czas na przygotowanie  wybranego tekstu, po czym nastąpiła prezentacja, w formie głośnego czytania, utworu  koleżankom i kolegom. Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień uczestnicy zajęć wykonali ilustracje do wybranego utworu. Uczestnicy spotkania grali również w gry planszowe, komputerowe, strategiczne, logiczne.

7. Dnia 11 lipca 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku odbyły się kolejne zajęcia literacko – plastyczne w ramach „Wakacji z biblioteką”.  Podczas spotkanie dzieci wykonały kolorowe pocztówki z wakacji, na których zamieściły pozdrowienia dla ulubionego bohatera literackiego. I tak pozdrowienia otrzymali: Reksio, Batman, Spiderman, syrenka Arielka, Scooby-Doo, piłkarz Adam.

Kartki z pozdrowieniami wykonane zostały różnymi technikami. Użyte zostały farby tempery, kredki świecowe, ołówkowe. Pom zakończonych zajęciach plastycznych dzieci grały w gry planszowe, komputerowe, edukacyjne.

8.W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku 12 lipca 2017 roku powstały, podczas zajęć literacko-plastycznych, plakaty promujące książki. Dzieci pracowały w czterech grupach. Każda z nich wybrała książkę, którą uznała za ciekawą  i wartą do przestawienia na swoim plakacie. I tak na planszach reklamowych pojawiły się następujące tytuły: seria książek o koszmarnym Karolku, „Mikołajek”, zbiór wierszy Wandy Chotomskiej, „Scooby-Doo i śnieżny potwór”.

Oprócz tytułu wybranej książki, autora i ilustracji na plakatach pojawiły się, jak na reklamę przystało, hasło reklamowe. I tutaj dzieci wykazały się wielką kreatywnością i pomysłowością:

„Jeśli chcesz przeżyć straszne przygody, to przeczytaj książkę Scooby-Doo i śnieżny potwór”

„Wszystkie dzieci ją znają i kochają” (wiersze Wandy Chotomskiej)

„Jeśli chcesz oderwać się od rzeczywistości i poprawić sobie humor, to przeczytaj jedna książkę z serii „Koszmarny Karolek”, bo po tym od razu smutek zamieni się w radość i śmiech”

„Mikołajek fajny jest, więc go czytam kiedy chcę”

9. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku odbyły się 31 lipca 2017 roku zajęcia literackie, podczas których dzieci wysłuchały opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej pt. „Z przysłowiami za pan brat”. Historia miał na celu wyjaśnić słuchaczom sens powiedzenia „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Uczestnicy zajęć rozwiązywali krzyżówki, „chodzili” krętymi labiryntami, aby „dojść” do celu. Dzieci grały również w gry planszowe, z których najbardziej do gustu przypadła im gra edukacyjna pt. „Quiz ortograficzny”. Wzbudzała ona wiele emocji wśród graczy. Polegała ona na tym, że prowadzący zajęcia losował kartę z obrazkiem, na którym widniał rysunek z podpisem. W miejscu, gdzie powinna znajdować się litera h, ch, ó, u, rz, ż było puste miejsce. Zadaniem uczestników było wskazanie poprawnej litery, która powinna się tam znajdować. Dzieci odnosiły sukcesy i porażki, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że poprzez zabawę mogą się wiele nauczyć.

10. Dnia 1 sierpnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku odbyły się kolejne zajęcia literacko – plastyczne  z cyklu „Wakacje z biblioteką”. Tym razem dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” ze zbioru Renaty Piątkowskiej pt. „Z przysłowiami za pan brat”. Miało ono na celu wyjaśnienie znaczenia znanego powiedzenia. Po wysłuchaniu tekstu uczestnicy przystąpili do zajęć plastycznych, podczas których dzieci tworzyły prace z kolorowych kwadratów różnej wielkości. Po wykonaniu prac plastycznych dzieci rozwiązywały krzyżówki, zagadki oraz wykreślanki. Był też czas na gry planszowe, z których największym powodzeniem cieszyła się gra edukacyjna pt. „Wyrazy”. 

11.W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku 2 sierpnia 2017 roku odbyły się zajęcia literacko-plastyczne, których bohaterem był Reksio. Tym razem dzieci namalowały Reksia i jego przyjaciół z podwórka na szkle. Powstały piękne obrazki, które można podziwiać w Bibliotece w Powroźniku.

Uczestnicy zajęć rozwiązywali krzyżówki, zagadki a najwięcej emocji wywołały labirynty, które okazały się bardzo kręte i niełatwe do przejścia.

Serdecznie zapraszamy 8 sierpnia 2017 roku na godzinę 11.00 do Biblioteki na zajęcia edukacyjne z cyklu "Sieciaki na wakacjach".

12. Dnia 16 sierpnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia literacko – plastyczne  z cyklu „Wakacje z biblioteką”. Spotkanie inspirowane było książką pt. „Bolek i Lolek zwiedzają Polskę”.  Dzieci poznały przygody Bolka i Lolka, a następnie przystąpiły do zajęć plastycznych, podczas których tworzyły prace przedstawiające wybrane miejsca w Polsce, które ich zdaniem powinni odwiedzić Bolek i Lolek. Po wykonaniu prac plastycznych dzieci budowały z klocków wymyślne konstrukcje, układały puzzle oraz wzięły udział w konkursie na mistrza gry Jenga. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w tegorocznych zajęciach z cyklu „Wakacje z biblioteką” .  

Galeria