Edukacja regionalna w Bibliotece w Powroźniku

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna - Filii w Powroźniku 26 kwietnia 2017 roku w ramach edukacji regionalnej odbyły się zajęcia pt. „Łemkowie w Państwie Muszyńskim”, w których uczestniczyli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Powroźniku. Spotkanie poprowadził  Krzysztof Maczuga, historyk z wykształcenia i z zamiłowania. Jego pasją jest historia naszego regionu. W bardzo przystępny i interesujący sposób opowiedział dzieje ludności łemkowskiej: Kim byli Łemkowie? Skąd pochodzili? Dlaczego już ich nie ma? Jaką religię wyznawali? Czym się zajmowali? Dzięki przygotowanej prezentacji młodzież mogła zobaczyć stroje, chaty (z zewnątrz i wewnątrz) łemkowskie. Wysłuchali też nagrania modlitwy w języku Łemków. Kolejnym tematem zajęć była cerkiew: jej charakterystyczne części, budowa, wystrój. Przerażającym wręcz momentem spotkania był czas opowieści o zabobonach, sądach i wymierzanych karach, np. ścięcie lub spalenie na stosie kobiet uznanych za czarownice.

Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży, która na koniec zadawała pytania.