Łemkowie w Państwie Muszyńskim - spotkanie w Bibliotece w Powroźniku

Kim byli Łemkowie? Skąd pochodzili? Dlaczego już ich nie ma? Jaką religię wyznawali? Czym się zajmowali? Na te i wiele innych pytań mogli uzyskać odpowiedź uczniowie klasy I Gimnazjum w Powroźniku, podczas zajęć edukacyjnych o regionie zorganizowanych 26 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – Filii w Powroźniku.

Zaproszonym gościem był Krzysztof Maczuga, historyk z wykształcenia i z zamiłowania. Jego pasją jest historia naszego regionu. W bardzo przystępny i interesujący sposób opowiedział dzieje ludności łemkowskiej. Dzięki przygotowanej prezentacji młodzież mogła zobaczyć stroje, chaty (z zewnątrz i wewnątrz) łemkowskie Wysłuchali też nagrania modlitwy w języku Łemków. Poznali charakterystyczne cechy budowania domów łemkowskich i ich zdobienia. Druga część spotkania poświęcona była cerkwi: jak jest zbudowana,  jakie są charakterystyczne części cerkwi i elementy jej wystroju – układ ikonostasu. Cerkwie też budowane były według określonych zasad: prezbiterium skierowane na wschód. Uczestnicy spotkania poznali też smutną historię wysiedlenia Łemków z tutejszych terenów na ziemie zachodnie. Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły opowieści o zabobonach, sądach i wymierzanych karach. Na koniec młodzież rozwiązała krótki test ze znajomości historii łemkowszczyzny.