Ferie z Biblioteką 2017 w Filii w Żegiestowie

Ferie z Biblioteką 2017 -Filia w Żegiestowie

30 stycznia 2017 roku - „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Calineczka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Ołowiany żołnierzyk” i wiele innych magicznych, mądrych, z morałem, śmiesznych, odrobinkę strasznych, pouczających bajek, baśni, bajeczek , autorstwa J. i W. Grimm, Ch. Perrault, H. CH. Andersena - stanowi motyw przewodni tegorocznych ferii zimowych w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie. Przepiękne rysunki, które przedstawiają postacie i poszczególne sceny bajkowe staną się obrazkami w naszym teatrzyku Kamishibai . Pracy mamy bardzo dużo, gdyż oprócz wykonania rysunku, musimy umieścić na jego odwrocie odpowiedni tekst. Nasz teatrzyk powinien być gotowy w sam raz na zakończenie ferii. Nasze dzieło obejrzą dzieci z przedszkola. Jest to wymagająca widownia wobec tego musimy się bardzo postarać.

31 stycznia 2017 roku - Ferie pod znakiem bajki w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie - mają się bardzo twórczo, wesoło i zabawnie, nie przejmujemy się zbytnio ładem i porządkiem, interesuje nas, mianowicie, wiele ważnych spraw np. jaki kolor powinna mieć suknia wróżki (tej od Kopciuszka), a czy Kopciuszek nie jest za ładnie ubrany, czy to sprawiedliwe, że ma połatany fartuszek, czy wilk jest odpowiednio zły i groźny, a babcia odpowiednio rumiana i „babciowa” , czy leśniczy musi mieć brodę a czarownica długi ostry nos, czy chatka z piernika to same pierniki czy także lukier i ciasteczka i tak dalej i tak dalej…Z wielką werwą i radością powstają prace, będące za chwilę podstawą teatrzyku Kamishibai. A to jeszcze nie połowa ….Krążą dookoła nas, po całej bibliotece królewny, chatki z piernika, karoce z dyni, zgubione pantofelki, czarownice, księżniczki, a my się nieźle bawimy.

01 lutego 2017 - Bajkowe ferie w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie, upływają wesoło i pogodnie pod znakiem „Księżniczki na ziarnku grochu”, „Calineczki”, „Kota w butach”, „Jasia i Małgosi” i innych bardzo lubianych , nie tylko przez dzieci, bajek, baśni i bajeczek . Dzisiejsze warsztaty miały na celu pokazanie dzieciom , jak działa najprostszy, a jednocześnie najbardziej przyjazny teatrzyk - teatrzyk Kamishibai. Dzieci, w ramach prezentacji, wysłuchały bajki pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” autorstwa Tomasza Trojanowskiego. Z kolei nasza opowieść, złożona z różnych bajek, tworzona pracowicie i niezwykle starannie, nabiera „rumieńców” . Zespół słuchaczy – ilustratorów, za chwilkę zmieni się w autorów tekstów.

07 lutego 2017 - Bajkowe ferie w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie nie mają końca. Jest w końcu tyle pięknych bajek, których nie sposób pominąć. Wiele z nich mamy zilustrowanych i przygotowanych do teatrzyku Kamishibai . W kolejce czekają jeszcze „Królowa Śniegu”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” , „Śpiąca Królewna” . Doskonale rozróżniamy poszczególne królewny i bajki , w których one występują. Farby, kredki , kolorowy papier, odrobina chęci, duuuużo uśmiechu, szczypta wyobraźni , tekst bajki (dla przypomnienia) i barwne, wspaniałe, niepowtarzalne prace, tworzące całość teatrzyku – gotowe.

08 lutego 2017 - Uczestnicy Bajkowych ferii w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie wezmą udział w nagraniu audiobooka. Wybór padł na „Czerwonego Kapturka” na podstawie Charlesa Perrault „Bajki babci Gąski” . Role zostały rozdane. Już wiemy kto będzie narratorem ,groźnym wilkiem, wesołym Czerwonym Kapturkiem, babcią i gajowym. Jeszcze ”tylko” umieścimy teksty na naszych pracach plastycznych (teatrzyk Kamishibai to nie tylko obrazek, ale także jego opis ), nagramy naszego Kapturka i bajkowe ferie w bibliotece można uznać za bardzo udane. Tymczasem nadal się wesoło się bawimy.

„Dawno, dawno temu żyła dziewczynka, która była bardzo urodziwa. Mówiono nawet, że była najpiękniejsza na świecie. Babcia bardzo kochała tę dziewczynkę, swoją wnuczkę. I kochała ją nie dlatego, że była piękna, ale dlatego, że babcie zwykle kochają wnuczki i wnuków.” – tak zaczyna się przepiękna bajka Charlesa Perrault pt. „Czerwony Kapturek”. Na jej podstawie dzieci, biorące udział w BAJKOWCH FERIACH w Bibliotece Publicznej w Żegiestowie , nagrały swojego audiobooka. Czerwonym Kapturkiem została Klaudia, niepowtarzalną rolę samotnego wilka odtworzyła Magda, Mamę Czerwonego Kapturka zagrała Wiktoria, Tatę głównej bohaterki zagrała Gabrysia, rola Babci przypadła Julce, Gajowego niezwykle wiarygodnie zagrał Kamil, rolę narratorów, o przepięknej dykcji i intonacji głosowej – zagrały Klaudia i Patrycja.
Wielka to była przyjemność i zaszczyt pracować z tak uzdolnionym zespołem młodych aktorów !