Wilno. Barok na 7 wzgórzach - prelekcja Andrzeja Pasławskiego

Już w sobotę (12 maja) o godzinie 16.30 zapraszamy miłośników podróży na prelekcję Andrzeja Pasławskiego. Tematem spotkania będzie Wilno najbardziej barokowe miasto na północ od Alp, a jednocześnie, ponoć, podobnie jak Rzym – położone na 7 wzgórzach.

To miejsce przenikania się kultur, narodowości, to miasto magiczne, będące jak naczynie z wodą – można zaczerpnąć szklankę, a można wypełnić morze!
Zaczerpniemy więc spory łyk tego miasta.
Zaczniemy od Ostrej Bramy i cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, przejdziemy głównymi ulicami miasta, delektując się kilkunastoma (z ponad 45) sakralnymi obiektami, ich wnętrzami, historią. Zobaczymy miasto z wysoka, z kilku punktów widokowych, ale wejdziemy też do najmniejszych zakamarków i podwórek, gdzie nikt nie zagląda, których nie widzieli nawet mieszkańcy tego miasta.
Przejdziemy też przez granicę państwa ...  które nie istnieje!
Odwiedzimy  bowiem autonomiczną „Republikę Zarzecza”, mającą swego prezydenta, konstytucję oraz Święto Niepodległości obchodzone w ... prima aprilis!
Oddamy pokłon sercu marszałka Piłsudskiego, Jego Matce i wielu innym, spoczywającym na Rossie.
Dla miłośników „shoppingu” będzie przejście prestiżowym Prospektem Gedymina, nieodłącznie kojarzącym mi się z londyńską Oxford Street.

Pokażę archiwalne już zdjęcia „zielonego mostu” jeszcze ze słynnymi posągami z czasów chwały sowieckiej.
A na koniec Zwierzyniec, dzielnica Wilna, gdzie czas się zatrzymał, gdzie w XVI wieku polowali Radziwiłłowie, a dziś można odetchnąć wśród urokliwych, kolorowych chałupek, wśród zieleni i parków.
Zapraszam na wycieczką do pięknego Wilna śladami historii naszych przodków, obecnej stolicy niepodległej Republiki Litwy.